August 8, 2015

ABBEY ROAD PHOTOSAUGUST 8, 1969 / 11:35 a.m.
Co se musí stát, aby obyčejný přechod pro chodce proslavil ospalou ulici v severním Londýně? Stačí, aby se na něj postavit čtyři členové Beatles a nechali se na něm vyfotit pro obal své úplně poslední desky, kterou společně natočili. O zbytek se už postará historie.
Beatles původně chtěli desku natáčenou v létě roku 1969 nazvat Everest - po oblíbených cigaretách svého dvorního zvukaře Geoffa Emericka. Součástí nápadu byl i tematický obal, ale do Himalájí se nikomu moc nechtělo.
Raději zvolili podstatně snazší cestu a desku nazvali Abbey Road podle ulice, na které stálo jejich studio. Onoho 8. srpna 1969 byli v plném proudu dokončovací práce a Beatles si na rychlé focení odskočili od natáčení skladby I Want You (She's So Heavy).
Přivolaný policista jim ochotně na pár minut zastavil dopravu, fotograf Iain Macmillan vylezl na štafle a Beatles 6x zvěčnil podle McCartneyho narychlo načmárané skicy.

  Iain o tomto fotografování řekl: Tu zakázku jsem získal díky Johnovi, ale byl to Paulův nápad a já na to všechno dostal deset minut kolem oběda.
Když album na konci září 1969 vyšlo, k překvapení všech ho zdobila na první straně obalu vinylu pouze fotografie
. Slavná a nejvíce parodovaná. Žádné jméno kapely ani název desky na ní nefiguroval. Vlastně proč taky? Beatles znal každý.
O Beatles se na konci 60. let tradovala spousta fám, ostatně kapela byla rozhádaná a těsně před rozpadem. A tak paranoidní fanoušci hledali v strohém obalu víc, než tam Beatles sami vložili.
Jednou z nejfantastičtější a bohužel také nejrozšířenějších konspiračních teorií spojených s obalem Abbey Road byla ta, podle níž je na fotografii zakódovaný vzkaz, že Paul McCartney je mrtev.
Stačilo málo. Paul jde jako jediný z Beatles přes přechod bosý (boty si sundal během focení) a na SPZ auta v záběru je číslo 28, což byl jeho věk. Jeho krok v okamžiku zmáčknutí spouště navíc zaostává za ostatními.
Sám Paul se podobným spekulacím směje, ale občas pro jistotu prohodí: Nejsem mrtev.
Dráždivá lakoničnost obalu Abbey Road, jeho prostota i symboličnost, každopádně stále vzrušuje.

Důvod, proč se má fotografie stala tak populární, je jednoduchá stylizovanost. Rovněž Abbey Road je místo, se kterým se mohou lidé ztotožnit, protože se zde mohou i sami projít - řekl kdysi Iain Macmillan.
Fotografie patří k nejcitovanějším na světě.