June 6, 2015

MIGHTY MONGREL MOB


Když se řekne Nový Zéland, představí si většina pole a sady, kde mohou vydělat majlant anebo kouzelnou přírodu, kterou si to šlape Frodo Pytlík se svými hobitími kamarády. Tato země má však i svou temnou stránku, která vás uprostřed tohoto ráje může pořádně vyděsit.
Tu se na svých fotografiích rozhodl zachytit novozélandský rodák Jono Rotman. Nedávno představil sérii fotografií členů nechvalně proslulého gangu Mighty Mongrel Mob. Aby neohrozil svůj život, musel tak učinit s respektem a naprostou upřímností , díky čemuž vznikly snímky bez implementace předem utvořeného názoru či ideje, podle kterých by se kroutila realita. Měly to být a jsou to válečné portréty mužů ve zbrani. Poskytl tak světu pohled do tváří lidí, s nimiž můžeme nesouhlasit, ale které můžeme i chápat.
Mighty Mongrel Mob je jednou z více než třiceti buněk sítě jednoho z největších novozélandských pouličních gangů, Mongrel Mob (Tlupa Míšenců). V 60. letech vznikl coby skupina především evropských mladíků z Wellingtonu a Hawkey's Bay, kde má dodnes základnu. V 70. letech pak začal přibírat Maory, jejichž etnikum je v současnosti jedním z těch dominantních.
Barvami gangu jsou černá a červená (červené šátky) a jejich oděvy se hemží nášivkami. Na nich je většinou zobrazen anglický buldok v ocelové německé helmě a svastika. Navíc mívají členové hustě tetované tváře, přičemž některé ze vzorů nezapřou inspiraci maorskou kulturou.
Noví členové (ponejvíc mladíci) většinou pochází z nuzných poměrů. Gang jim poskytuje náhradní rodinu a nové vyhlídky na 'lepší' budoucnost. Od své původní rodiny se pak mnohdy nadobro odtrhnou.
Dnešní členové jsou především Maoři, Evropané nebo Polynézané s převážně maorským původem.
V čele gangu stojí kapitán či prezident, pod ním pak v sestupném pořadí viceprezident, seržant ve zbrani, plnohodnotný člen (ten, který nosí nášivky) a čekatel. Čekatelovi je umožněno podnikat s gangem určité akce, přičemž musí po nějakou dobu dokazovat míru své loajality. Člen gangu, který ho má po celou tu dobu pod dozorem, musí ve správnou chvíli rozhodnout, kdy je na čase přijmout tohoto dosavadního čekatele mezi plnohodnotné gangstery.
Gang Mongrel Mob se původně zformoval z lidí, sdílejících podobný životní styl, světanázor i jasná a neměnná pravidla. Od 80. let se však stále více zapojuje do sítě organizovaného zločinu.
Členové se účastní obchodů s drogami a bílým masem nebo ozbrojených loupeží. V současnosti jich sedí ve vězení kolem tisícovky, což je zhruba desetina všech novozélandských vězňů.
A to v této zemi není Mongrel Mob zdaleka jediným gangem! Nachází se jich zde hned několik, přičemž asi největším rivalem je gang Black Power. S ním čas od času svádí krvavé souboje, které nejednou končí smrtí.