June 14, 2015

POLLY CHANDLER


Fotografka Polly Chandler žije v americkom Austine.
Vzdelanie získala v r. 1997 na Southern Illinois University ako Bachelor of Fine Arts v odbore grafický design a v r. 2004 ako Master of Fine Arts v odbore fotografie.
V rokoch 2004-2008 fotografovala ako staff photographer pre texaskú Snemovňu reprezentantov.
Už od roku 2003 sa jej fotografie pravidelne objavujú na sólových aj skupinových výstavách. Publikuje v časopisoch Photo Art, View Camera, American Photo a v mnohých iných.

V súčastnosti vyučuje o fotografii na Art Institute of Austin a na Austin Community College.

Najrozumnejšie, čo som ako fotografka kedy urobila, bolo upustenie od prísnej kontroly konečného vzhľadu mojich fotografií. Akonáhle som si pripustila, že minimálne v 90 percentách situácií, keď fotografujem, sa moja prvotná predstava nutne netransformuje a môže ma, ako sa zvyčajne stáva, prekvapiť, uvedomila som si, že to, čo na fotografovaní na film milujem, je práve fakt, že sa nakoniec vždy nestačím diviť. Aj keď sa na fotografovanie pozorne pripravím, zakaždým sa stretávam s premenným vo forme a v zásade aj v sebe samotnej. Prestala som si ale robiť starosti z nenaplnenia mojej pôvodnej predstavy a rozhodla sa vítať to, čo mám. Začala som sa na tento faktor prekvapenia tešiť. Fotografovanie mám vďaka tomu teraz oveľa viac spojené s nadšením. Získam, čo získam a keď to bude krásne, tak to bude skvelé, a keď to bude hrozné, tak to nafotím znova. Od tej doby sa mi z fotografovania stala oveľa radostnejšia a pokojnejšia aktivita.


Tvorí neobyčajne.
S emóciami ticho indentifikuje subjekty vo fantáziach prebúdzajúcich sa príhod, ktoré akoby spomaľovali čas. S romantickou dušou to potom všetko spája, čo vyústi v mysterióznych a nadčasových fotografiách.
Jej umenie je z veľkej časti založené na náhode a z časti na zručnosti, pretože dodnes fotografuje na odležané Polaroid 55 filmy, ktoré vyvoláva už niekoľko minút po expozícii.

Polly Chandler je majsterkou svojho žánru.