October 8, 2017

IN THROUGH THE OUT DOOR

vinyl 1979

Ôsmy a záverečný štúdiový album In Through The Out Door (pôvodne Look)  predstavuje posledný kreatívny počin Led Zeppelin ako aktívnej kapely. Nebolo to ich najväčšie dielo, ale jedno z najlepších, ktoré ukazuje ich tvorivý rozsah a dospelosť.
Platňa vyšla (1979) v typicky záhadnej podobe, vytvorenej štúdiom Hipgnosis (Aubrey Powel & Storm Thorgerson). Inštrukcia bola jednoduchá. Všetci cítili, že album je svieži, nový a priamy. Z hudby vanie blues, hraný v nočných hodinách niekde v Lousiane. A to mal obal aj vystihovať.  Ľudia z dizajn teamu si v ateliéri postavili barovú miestnosť v štýle New Orleans a v ňom nafotografovali scěnu, dej s hercami.
Dvanásť fotografií v sépiovom tóne, zobrazujúcich osamelého muža v bielom obleku sediaceho za barovým pultom nad odkazom s kopačkami od frajerky, tvorí šesť alternatívnych obalov, kde každá je pohľadom jedného zo šiestich zúčastnených. Melancholickú scénu oživili akési ťahy štetcom, ktoré naviedli na myšlienku, aby sa vnútorný obal po dotyku s vodou zafarbil.
Finálnym bolo vloženie obalu do anonymného papierového sáčka, aby sa vraj dokázalo, že Led Zeppelin sa bude, napriek všetkému možnému, predávať. A album In Through The Out Door sa predáva aj dnes.


front A

back A / Dbw

cover A

front B

back B / Ebw

cover B

front C

back C / Fbw

cover C

front D

back D / Abw

cover D

front E

back E / Bbw

cover E

front F

back F / Cbw

cover F

inner 1

inner 1 colour

inner 2

inner 2 colour

de luxe edition 2015

Led Zeppelin